Z wizytą w gabinecie ginekologicznym, czyli co warto wiedzieć

Z wizytą w gabinecie ginekologicznym, czyli co warto wiedzieć

Ginekolog to jeden z najczęściej omawianych lekarzy specjalistów. Tylko czym on właściwie się zajmuje? Kiedy powinniśmy się do niego zgłosić? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

Ginekolog – kim jest?

Ginekolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żeńskich narządów płciowych. Ginekolog zajmuje się zdrowiem kobiet w każdym wielu – począwszy od wieku dziecięcego, poprzez wiek nastoletni, dorosłość i wiek dojrzały. Co ważne, ginekologia jest mocno powiązana z położnictwem, co oznacza, że ginekolog jest w stanie przyjąć poród, zająć się noworodkiem, jak również świeżo upieczoną mamą.

Ginekolog – kiedy się do niego zgłosić?

Jakie są wskazania do tego, by odwiedzić gabinet ginekologiczny? Tak naprawdę każda kobieta powinna robić okresowe badania w gabinecie ginekologicznym, bo to najlepszy sposób na zapewnienie sobie dobrego zdrowia. Jednak istnieje tak wiele mitów o tego typu specjalistów, dla wielu kobiet ginekolog warszawa to zło konieczne, co oznacza, że zgłaszają się do niego, gdy już nie mają wyjścia. Z jakimi objawami możemy się do niego zgłosić? Z pewnością wtedy, gdy pojawią się bóle w podbrzuszu, świąd i pieczenie pochwy, czy bóle w piersiach. Wskazaniem do wizyty są również problemy z miesiączką – zarówno obfitych, jak i bardzo bolesnych krwawień nie powinnyśmy bagatelizować. Do ginekologa warto się także zgłosić, gdy cykle miesiączkowe są nieregularne lub występują upławy. Dobrym powodem do wizyty u specjalisty jest także planowanie rozpoczęcia współżycia, gdyż to właśnie ginekolog jest w stanie pomóc dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji. To jednak nie wszystko, do ginekologa warto się też udać przed planowaniem ciąży lub gdy zauważymy u siebie jej objawy.

Ginekolog – jakie badania wykonuje?

Podstawą dobrej diagnostyki są badania. Jak już wspomnieliśmy, ginekolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń żeńskich narządów płciowych. Aby móc sprawdzić, czy dana pacjenta jest zdrowa, lekarz z reguły wykonuje podstawowe badanie ginekologiczne przy pomocy wziernika, które wsuwane jest do pochwy. Badanie to umożliwia pobranie materiału do cytologii. Innym, również popularnym badaniem jest USG przezpochwowe, które pozwala określić stan narządów oraz w razie nieprawidłowości je wychwycić. W przypadku pacjentek w ciąży ginekolog wykonuje także badania prenatalne, do których zalicza się między innymi USG brzucha, amniopunkcję oraz biopsję kosmówki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *